Okregi federacyjne
Rosjanin.pl | Rosja
 

  Priwolzski   Centralny   Polnocne-Zachodni   Poludniowy
  Sibirski   Uralski   Dalnewschodni    
 
 Okreg Priwolzski
(Приволжский федеральный округ)
Centrum - Niznij Nowgorod
 
Subjekt Federacji Teren, tys. km2 Ludnosc, tys.czl. Ilosc miast Stolica, centrumy, miasta regionu
2. Republika Baszkortostan
(Республика Башкортостан)
143,6 4097 20 Ufa (Уфа),
Sterlitamak (Стерлитамак),
Salawat (Салават),
Nieftiekamsk (Нефтекамск),
Oktiabrskij (Октябрьский)
12. Republika Marij El
(Республика Марий Эл)
23,2 766 4 Joszkar-Ola (Йошкар-Ола), Wolzsk (Волжск)
13. Republika Mordowia
(Республика Мордовия)
26,2 956 7 Saransk (Саранск), Ruzajewka (Рузаевка)
16. Republika Tatarstan
(Республика Татарстан)
68,0 3 760 19 Kazan (Казань), Nabereznyje Czelny (Набережные Челны), Niznekamsk (Нижнекамск), Almietiew (Альметьев), Zielienodolsk (Зеленолольск)
18. Republika Udmurtska 
(Удмуртская Республика)
42,1 1 639 6 Izewsk (Ижевск),
Sarapul (Сарапул),
Glazow (Глазов),
Wotkinsk (Воткинск)
21. Republika Czuwaszska
(Чувашская Республика)
18,3 1 361 9 Czeboksary (Чебоксары),
Nowoczerkask (Новочебоксарск),
Kanasz (Канаш)
43. Kirowski Obwod 
(Кировская область)
120,8 1 634 18 Kirow (Киров),
Kirowo-czepeck (Кирово-Чепецк)
52. Nizegorodski Obwod
(Нижегородская область)
76,9 3 727 26 Niznij Nowgorod (Нижний Новгород),
Dzerzynsk (Дзержинск),
Arzamas (Арзамас),
Sarow (Саров),
Pawlowo (Павлово)
56. Orenburgski Obwod
(Оренбургская область)
124,0 2229 12 Orenburg (Оренбург),
Orsk (Орск),
Nowotroick (Новотроицк),
Buzuluk (Бузулук),
Buguruslan (Бугуруслан)
58. Penzenski Obwod
(Пензенская область)
43,2 1 562 11 Penza (Пенза),
Kuzneck (Кузненк),
Zarecznyj (Заречный)
59. Permski Obwod
(Пермская область)
160,6 3009 25 Pierm (Пермь),
Berezniki (Березники),
Solikamsk (Соликамск),
Czajkowskij (Чайковский),
Kungur (Кунгур),
Lyswa (Лысьва)
63. Samarski Obwod
(Самарская область)
53,6 3312 11 Samara (Самара),
Toliatti (Тольятти),
Syzran (Сызрань),
Nowokujbyszewsk (Новокуйбышевск),
Czapajew (Чапаев)
64. Saratowski Obwod
(Саратовская область)
100,2 2 739 17 Saratow (Саратов),
Balakowo (Балаково),
Engiels (Энгельс),
Balaszow (Балашов),
Wolsk (Вольск)
73. Ульяновская область 37,3 1 495 6 Ulianowsk (Ульяновск),
Dmitrowfrad (Димитровград)
81. Komi-Piermiacki okreg anatomiczny w zestawie Permskiego Obwoda
(Коми-Пермяцкий автономный округ (в составе Пермской области))
32,9 157 1 Kudykmar
(Кудымкар)
 Centralny okreg federatywny
(Центральный федеральный округ России)
Centrum - Moskwa
 
Subjekt Federacji Teren, tys. km2 Ludnosc, tys.czl. Ilosc miast Stolica, centrumy, miasta regionu
31. Obwod Belgorodski
(Белгородская область)
27,1 1 469 9 Belgorod (Белгород),
Staryj Oskol
(Старый Оскол)
32. Obwod Brianski
(Брянская область)
34,9 1 480 16 Briansk (Брянск),
Klincy (Клинцы)
33. Obwod Wladimirski
(Владимирская область)
29,0 1 645 22 Wladimir (Владимир),
Kowrow (Ковров),
Murom (Муром),
Gus-Chrustalny
(Гусь-Хрустальный), Aleksandrow (Александров)
36. Obwod Woronezski
(Воронежская область)
52,4 2 504 15 Woronez (Воронеж),
Borisoglebsk (Борисоглебск),
Rossosz (Россошь),
Liski (Лиски)
37. Obwod Iwanowski
(Ивановская область)
21,8 1 266 17 Iwanowo (Иваново),
Kineszma (Кинешма),
Szuja (Шуя)
40. Obwod Kaluzski
(Калужская область)
29,9 1 097 18 Kaluga (Калуга),
Obninsk (Обнинск)
44. Obwod Kostromski
(Костромская область)
60,1 806 12 Kostroma (Кострома)
46. Obwod Kurski
(Курская область)
29,8 1 347 10 Kursk (Курск),
Zeleznogorsk (Железногорск)
48. Obwod Lipecki
(Липецкая область)
24,1 1 250 8 Lipeck (Липецк),
Jelej (Елей)
50. Obwod Moskiewski
(Московская область)
46,0 6 597 75 Zelenograd (Зеленоград),
Elektrostal (Электросталь),
Liubercy (Люберцы),
Kolomna (Коломна),
Mytiszczi (Мытищи),
Podolsk (Подольск)
57. Obwod Orlowski
(Орловская область)
24,7 914 7 Orjol (Орёл),
Liwny (Ливны),
Mcensk (Мценск)
62. Obwod Riazanski
(Рязанская область)
39,6 1 325 12 Riazan (Рязань)
67. Obwod Smolenski
(Смоленская область)
49,8 1 172 15 Smolensk (Смоленск),
Roslawl (Рославль),
Wiazma (Вязьма),
Jarijewo (Яриево),
Safonowo (Сафоновo)
68. Obwod Tambowski
(Тамбовская область)
34,3 1 310 8 Tambow (Тамбов),
Miczurinsk (Мичуринск),
Morszansk (Моршанск),
Rasskazowo (Рассказово)
69. Twerski Obwod
(Тверская область)
84,1 1 651 23 Twier (Тверь),
Rzew (Ржев),
Wysznij Woloczjok (Вышний Волочёк),
Kimry (Кимры),
Torzok (Торжок)
71. Obwod Tulski
(Тульская область)
25,7 1 815 21 Tula (Тула),
Nowomoskowsk (Новомосковск),
Aleksin (Алексин),
Siokino (Щёкино),
Uzlowaja (Узловая)
76. Obwod Jaroslawski
(Ярославская область)
36,4 1 451 11 Jaroslawl (Ярославль),
Rybinsk (Рыбинск)
77. miasto Moskwa
(Москва)
1,0 8 390 1 Moskwa (Москва)
 Polnocne-Zachodni okreg federalny 
(Северо-Западный федеральный округ)
Centrum - Sankt-Petersburg
 
Subjekt Federacji Teren, tys. km2 Ludnosc, tys.czl. Ilosc miast Stolica, centrumy, miasta regionu
10. Republika Karelia (Республика Карелия) 172,4 785 13 Petrozawodsk (Петрозаводск)
11. Republika Komi
(Республика Коми)
415,9 1 185 10 Syktywkar (Сыктывкар),
Uchta (Ухта),
Workuta (Воркута),
Pieczora (Печора),
Inta (Инта),
Usinsk (Усинск)
29. Obwod Archangielski
(Архангельская область)
587,4 1 521 14 Archangielsk (Архангельск),
Sewerodwinsk (Северодвинск),
Kotlas (Котлас)
35. Obwod Wolgogradski
(Вологодская область)
145,7 1 350 15 Wologda (Вологда),
Cerepowiec (Череповец)
39. Obwod Kaliningradski
(Калининградская область)
15,1 932 22 Kaliningrad (Калининград)
47. Obwod Leningradski
(Ленинградская область)
84,6 1 676 37 Kolpino (Колпино),
Puszkin (Пушкин), Petrodworec (Петродворец),
Wyborg (Выборг),
Gatczina (Гатчина)
51. Obwod Murmanki
(Мурманская область)
144,9 1 048 16 Murmansk (Мурманск),
Apatity (Апатиты),
Seweromorsk (Североморск)
53. Obwod Nowgorodski
(Новгородская область)
55,3 743 10 Nowgorod (Новгород),
Borowiczi (Боровичи)
60. Obwod Pskowski
(Псковская область)
55,3 832 14 Pskow (Псков),
Welikije Luki
(Великие Луки)
78. miasto Sankt-Peterburg)
(Санкт-Петербург)
1,4 4728 1 Sankt-Peterburg
(Санкт-Петербург)
83. Nenecki okreg autonomiczny (w zestawie Archangielskiego Obwoda)
(Ненецкий автономный округ (в составе Архангельской области))
176,7 48 1 Narian-Mar
(Нарьян-Мар)
 Poludniowy okreg federatywny
(Южный федеральный округ)
Centrum - Rostow-na-Donu
 
Subjekt Federacji Teren, tys. km2 Ludnosc, tys.czl. Ilosc miast Stolica, centrumy, miasta regionu
1. Republika Adygieja (Республика Адыгея) 7,6 450 2 Majkop (Майкоп)
10. Republika Degestan (Pеспублика Дагестан) 50,3 2098 10 Machaczkala (Махачкала),
Dierbient (Дербент),
Kaspijsk (Каспийск),
Bujnaksk (Буйнакск)
6. Republika Inguszetija (Республика Ингушетия) 4,3 300 1 Nazran (Назрань)
7. Republika Kabardyno-Balkarskaja
(Кабардино-Балкарская Республика)
12,5 790 7 Nalczik (Нальчик),
Prochladnyj (Прохладный)
8. Republika Kalmykija (Республика Калмыкия) 76,1 319 3 Elisya (Элиста)
9. Republika Karaczajewo-Czerkesskaja
(Карачаево-Черкесская Республика)
14,1 436 4 Czerkessk (Черкесск)
15. Republika Sewernaja Osietija (Alanija)
((Республика Северная Осетия (Алания))
8,0 663 6 Wladikawkaz (Владикавказ)
20. Republika Czeczenska (Чеченская Республика) 15,0 865 7 Groznyj (Грозный)
23. Krasnodarski kraj (Краснодарский край) 76,0 5044 26 Krasnodar (Краснодар),
Soczi (Сочи),
Noworossijsk (Новороссийск),
Armawir (Армавир),
Jejsk (Ейск),
Kropotkin (Кропоткин)
26. Stawropolski kraj (Ставропольский край) 66,5 2667 18 Stawropol (Ставрополь),
Piatigorsk (Пятигорск),
Niewinnomyssk (Невинномысск),
Jessentuki (Ессентуки),
Kislowodsk (Кисловодск)
30. Obwod Astrachanskij
(Астраханская область)
44,1 1 029 6 Astrachan (Астрахань),
Achtubinsk (Ахтубинск)
34. Obwod Wolgogradski
(Волгоградская область)
113,9 2704 19 Wolgograd (Волгоград),
Wolzskij (Волжский),
Kamyszyn (Камышин),
Michajlowka (Михайловка)
61. Obwod Rostowski
(Ростовская область)
100,8 4425 23 Rostow-na-Donu
(Ростов-на-Дону)
,
Taganrog (Таганрог),
Szachty (Шахты),
Nowoczerkassk (Новочеркасск),
Wolgodonsk (Волгодонск)
 Sibirski okreg federatywny
(Сибирский федеральный округ)
Centrum - Nowosibirsk
 
Subjekt Federacji Teren, tys. km2 Ludnosc, tys.czl. Ilosc miast Stolica, centrumy, miasta regionu
3. Republika Burjatia
(Республика Бурятия)
351,3 1 053 6 Ulan-Ude
(Улан-Удэ)
4. Republika Altaj
(Республика Алтай)
92,6 202 1 Gorno-Altajsk
(Горно-Алтайск)
17. Republika Tuwa (Tywa) (Республика Тува (Тыва)) 170,5 309 5 Kyzyl
(Кызыл)
19. Republika Chakasija
(Республика Хакасия)
61,9 586 5 Abakan (Абакан), Czernogorok (Черногорок),
Sajanogorsk (Саяногорск)
22. Obwod Altajski
(Алтайский край)
169,1 2 690 12 Barnaul (Барнаул),
Bijsk (Бийск),
Rubiowsk (Рубиовск),
Nowoaltajsk (Новоалтайск),
Zarinsk (Заринск)
24. Krasnojarski kraj (Красноярский край) 2 339,7 3 106 25 Krasnojarsk (Красноярск),
Norilsk (Норильск),
Aczinsk (Ачинск),
Kansk (Канск), Zeleznogorsk (Железногорск)
38. Obwod Irkutski
(Иркутская область)
767,9 2 795 22 Irkutsk (Иркутск),
Angorsk (Ангарск),
Bratsk (Братск),
Ust-Ilimsk (Усть-Илимск), Usolie-Sibirskoje
(Усолье-Сибирское)
42. Obwod Kiemierowski
(Кемеровская область)
95,5 3063 20 Kiemierowo (Кемерово),
Nowokuzneck (Новокузнецк),
Prokopjewsk (Прокопьевск),
Leninsk-Kuzneckij (Ленинск-Кузнецкий),
Kisieliowsk (Киселёвск)
54. Obwod Nowpsibirski
(Новосибирская область)
178,2 2 749 14 Nowosibirsk (Новосибирск),
Bierdsk (Бердск),
Iskitim (Искитим),
Kujbyszew (Куйбышев)
55. Obwod Omski
(Омская область)
139,7 2 176 6 Omsk (Омск)
70. Obwod Tomski
(Томская область)
316,9 1 078 6 Tomsk (Томск),
Siewiersk (Северск)
75. Obwod Czitinski
(Читинская область)
431,5 1 295 10 Czita (Чита),
Krasnokamiensk (Краснокаменск)
80. Aginski Buriatski okreg autonomiczny (w zestawie Czitinskiego Obwoda)
((Агинский Буряцкий автономный округ (в составе Читинской области))
19,0 79 - osiedle Aginskoje
(рабочий поселок Агинское)
84. Tajmyrski (Dolganowo-Nieniecki) okreg autonomiczny
(w zestawie Krasnojarskiego kraja)
(Таймырский (Долгано-Ненецкий) автономный округ (в составе Красноярского края))
862,1 47 1 Dudinka (Дудинка)
85. Ust-Ordynski okreg autonomiczny
(w zestawie Irkutskiego Obwoda)
(Усть-Ордынский Буряцкий автономный округ (в составе Иркутской области))
22,4 143 - Ust-Ordynska wiejska miejcowosc
(сельский населенный пункт Усть-Ордынский)
88. Ewenkski okreg autonomiczny (w zestawie Krasnojarskiego kraja)
(Эвенкский автономный округ (в составе Красноярского края))
767,6 20 - osiedle Tura
(рабочий поселок Тура)
 Uralski okreg federatywny
(Уральский федеральный округ)
Centrum - Jekaterinburg
 
Subjekt Federacji Teren, tys. km2 Ludnosc, tys.czl. Ilosc miast Stolica, centrumy, miasta regionu
45. Obwod Kurganski
(Курганская область)
71,0 1 112 9 Kurgan (Курган),
Szadrinsk (Шадринск)
66. Obwod Swiedlowski
(Свердловская область)
194,8 4 686 47 Jekaterinburg (Екатеринбург),
Niznij Tagil (Нижний Тагил), Kamensk-Uralskij (Каменск-Уральский),
Perwouralsk (Первоуральск),
Serow (Серов)
72. Obwod Tumenski
(Тюменская область)
1 435,2 3 170 26 Tumen (Тюмень),
Tobolsk (Тобольск),
Iszym (Ишим)
74. Obwod Czeliabinski
(Челябинская область)
87,9 3 689 30 Czeliabinsk (Челябинск),
Magnitogorsk (Магнитогорск),
Zlatoust (Златоуст),
Miass (Миасс),
Oziorsk (Озёрск),
Troick (Троицк)
86. Chanty-Mansijski okreg autonomiczny (w zestawie Tumenskiego Obwoda)
(Ханты-Мансийский автономный округ (в составе Тюменской области))
523,1 1 331 15 Chanty-Mansijsk (Ханты-Мансийск),
Surgut (Сургут), Niznewartowsk (Нижневартовск),
Neftiejugansk (Нефтеюганск),
Niagan (Нягань)
89. Jamalo-Nenecki okreg autonomiczny (w zestawie Tumenskiego Obwoda)
(Ямало-Ненецкий автономный округ (в составе Тюменской области))
750,0 488 6 Salechard (Салехард),
Nojabrsk (Ноябрьск),
Nowyj Urengoj (Новый Уренгой)
 Okreg Dalnewschodni
(Дальневостночный федеративный округ)
Centrum - Chabarowsk
  
Subjekt Federacji Teren, tys. km2 Ludnosc, tys.czl. Ilosc miast Stolica, centrumy, miasta regionu
14. Repuiblika Sacha (Jakutia)
(Республика Саха (Якутия))
3 103,2 1 023 11 Jakutsk (Якутск),
Nieriungri (Нерюнгри)
25. Primorski kraj
(Приморский край)
165,9 2255 12 Wladiwostok (Владивосток),
Nachodka (Находка),
Ussurijsk (Уссурийск),
Arseniew (Арсеньев),
Artiom (Артём)
27. Chabarowski kraj
(Хабаровский край)
788,6 1 571 7 Chabarowsk (Хабаровск),
Komsomolsk-na-Amurie (Комсомольск-на-Амуре),
Amursk (Амурск)
28. Obwod Amurski
(Амурская область)
363,7 1 038 9 Blagowieszensk (Благовещенск),
Bielogorsk (Белогорск),
Swobodnyj (Свободный),
Tynda (Тында)
41. Obwod Kamczatski
(Камчатская область)
472,3 411 4 Pietropawlowsk-Kamczatskij
(Петропавловск-Камчатский)
49. Obwod Magadanski
(Магаданская область)
461,4 258 2 Magadan (Магадан)
65. Obwod Sachalinski
(Сахалинская область)
87,1 648 18 Juzno-Sachalinsk
(Южно-Сахалинск)
79. Zydowski okreg autonomiczny
(Еврейская автономная область)
36,0 210 2 Birobidzan (Биробиджан)
82. Koriakski okreg autonomiczny (w zestawie Obwoda Kamczatskiego)
(Корякский автономный округ (в составе Камчатской области))
301,4 33 - osiedle Palana
(рабочий поселок Палана)
87. Czukotski okreg autonomiczny
(Чукотский автономный округ)
737,7 91 3 Anadyr (Анадырь)